Menu

Buyer persona – czyli kim jest klient idealny i jak go stworzyć

Kwiecień 25, 2019 - marketing sklepu
Buyer persona – czyli kim jest klient idealny i jak go stworzyć

Dzięki rozwojowi technologii przedsiębiorcy mają obecnie możliwość korzystania z różnorodnych kanałów marketingowych, a jak wiadomo, to właśnie reklama jest dźwignią handlu. Warto jednak szczegółowo przyjrzeć się procesom zachodzącym podczas tworzenia przekazu reklamowego. Co sprawia, że niektóre reklamy są o kilkaset procent bardziej skuteczne niż inne? Czy istotnym elementem jest to, w jaki sposób zostanie reklama skonstruowana, czy też to do kogo ma ona trafić? Odpowiedzi na te pytania mogą zaskoczyć niejednego przedsiębiorcę.

Skuteczność przekazu reklamowego

Jak dowodzi przykład wielu firm, skuteczny przekaz reklamowy to taki, który skierowany jest na konkretnego klienta. Jeżeli właściciel sklepu internetowego ma w swojej ofercie produkty dla niemowlaków, to podczas tworzenia reklamy powinien skupić się przede wszystkim na tym, aby gotowy produkt reklamowy trafiał w potrzeby młodych matek. Stworzenie reklamy pieluch, której przekaz miałby docierać do miłośników jazdy na szybkich motorach będzie zupełnie nieskuteczne.

W jaki sposób poznać swojego klienta?

Chcą móc tworzyć precyzyjne reklamy i chcąc sprawić, aby działania marketingowe były nawet kilkukrotnie bardziej skuteczne warto bliżej zapoznać się z pojęciem pochodzącym z języka angielskiego, jakim jest buyer persona. Przekładając na język polski można to przetłumaczyć jako osobowość zakupową, choć dla wielu osób dużo przystępniejszym określeniem będzie profil klienta idealnego. Kim właściwie jest klient idealny i co trzeba zrobić, by stworzyć taki wizerunek.

Persona klienta – teoria i praktyka

Chcąc stworzyć profil klienta indywidualnego warto wykonać kilka kroków. Po pierwsze, niezbędna okaże się burza mózgów przeprowadzona wśród pracowników. Osoby, które doskonale znają produkt, którym zarządzają, muszą mieć przecież jakąś wizję klienta docelowego. Kolejnym ważnym elementem jest wywiad przeprowadzony w środowisku klientów rzeczywistych. Ta grupa docelowa nie powinna być nazbyt trudna do zaangażowania. Kwestionariusz zawierający krótkie pytania można rozesłać na liście mailingowej. Warto także szczegółowo prześledzić profil w mediach społecznościowych i komentarze znajdujące się pod nim, a także leady. Pomocna okaże się także szczegółowa analityka internetowa strony sklepu. Po zgromadzeniu niezbędnych danych pozostaje jeszcze żmudny proces wyciągania wniosków i na ich podstawie stworzenie persony klienta. Trzeba określić między innymi, w jakim wieku znajduje się klient idealny, skąd pochodzi (czy jest to wielkomiejska aglomeracja, czy może raczej prowincja), jakie ma wykształcenie, jakie codzienne nawyki oraz co go interesuje. Na pierwszy rzut oka to czasochłonne teoretycznie działanie może wydać się niepotrzebne, jednak stworzenia persony klienta znacznie ułatwia, chociażby późniejszą segmentację. Włożony wysiłek bardzo szybko się zwróci, a najlepszym wskaźnikiem na to, że nie był to czas zmarnowany będą rosnące kwoty przychodów na firmowym koncie. Warto wyprzedzić konkurencję korzystając z nowoczesnych metod marketingowych.